גזע הקלפי אוסטרלי

הכירו את גזע הקלפי אוסטרלי

 

קלפי אוסטרלי, המכונה בקיצור קלפי, הוא גזע של כלב הבית הנכלל בקבוצת כלבי הבקר והצאן. זהו גזע שמוצאו באוסטרליה, משם יוצא לרחבי העולם ככלב רועים מוצלח. הוא מתאים במיוחד לייעודו כרועה הודות לכושר המנהיגות הגבוה שלו, כך שכמעט ואינו זקוק להוראות. תכונותיו השונות המפורטות מטה הפכוהו לאחד הכלבים האהובים והמועדפים על רועים ברחבי העולם, במיוחד באוסטרליה!

 

מאפיינים גזע הקלפי אוסטרלי:

 

תוחלת חיים- 12–15 שנים

גובה- זכר: 46–51 ס”מ

נקבה: 43–48 ס”מ

משקל- זכר: 14–21 ק”ג

נקבה: 14–21 ק”ג

 

מבנה גוף- קלפי אוסטרלי זהו כלב בגודל בינוני בעל מראה ספורטיבי, כתפיים ואחוריים שריריים וגפיים מפותחים היטב. הראש מעט מעוגל, ורחב בין העיניים. ואוזניים זקופות

פרווה- לקלפי אוסטרלי יש פרווה חלקה, דחוסה, מה שדורש טיפול מתאים.

צבעי

פרווה- שחור,חום, אפור, וייתכן גם שילוב של גוונים וצבעים שונים.

גזע הקלפי אוסטרלי
גזע הקלפי אוסטרלי

גידול גזע קלפי אוסטרלי 

אפשר לגדל כלב קלפי אך ורק בתוך הבית, מאחר ובמשך שנים, הוא התמודד עם קשים שונים מחוץ לבית וזה משפיע עליו עד היום. אפשר לגדל אותו עם ילדים, כולל ילדים קטנים בתנאי שהוא גדל איתם כבר בתור גור. אפשר גם לגדל אותו עם חיות מחמד נוספות, אך יש לשים לב, הוא ירצה להנהיג גם אותם.

אופי גזע קלפי אוסטרלי 


ממושמע מאוד, חכם, מלא מרץ (ולכן משתעמם בקלות וזקוק לפעילות רבה), כלב עבודה מצוין, נאמן, בעל כושר מנהיגות גבוה במיוחד, אמיץ. משמש כרעייה וכלב בית. 

זהו כלב עבודה חרוץ ובלתי נלאה, שהאינטליגנציה שלו ניכרת לכל מי שרואה אותם בפעולה. תשוקתו של הכלב לעבוד בין כבשים היא אינסטינקטיבית: כלבים צעירים ולא מאומנים יכולים לחקות באופן טבעי תנועות ופעולות הדומות לאלו של מנוסים מהם, ללא למידה מכלב אחר. הקלפי תמיד דרוך ועומד על המשמר, וניחן בחשיבה עצמאית וכושר מנהיגות גבוה במיוחד, כך שכמעט ואינו זקוק להוראות מבעליו (אף על פי שכלבים אלו מאומנים להגיב לפקודות, כמו שריקות שונות)

תכונות אלו הופכות אותו לכלב עבודה מצוין, ממושמע מאוד וקל לאילוף. הוא מלא מרץ, זריז וקל רגליים, ומסוגל לפרוץ בריצה פתאומית ולעצור באותו האופן, ולכן הוא משתעמם בקלות וזקוק לפעילות רבה. זהו כלב אמיץ ונאמן מאוד, ונחשב כ”כלב של אדם אחד” (לכן, כאשר חוואי מגיע לבחור כלב חדש, הוא לרוב עושה זאת מבין קבוצת גורים, ולוקח עמו את זה שבאופן טבעי נמשך ומתחבר אליו).

אצל הקלפי קיימת הבחנה ברורה בין עבודה ומנוחה: בעת מנוחה בבית הוא רגוע ושקט, בעוד שבזמן העבודה הוא רץ כאחוז תזזית בשדה.

שני הזנים של הקלפי צריכים מרחב, והרבה ממנו. הוא אינו כלב בית: ריצה יומית של 50–60 קילומטרים היא פעולה שבשגרה הנעשית ללא בעיה על ידי גזע נמרץ זה. לכן, גידולו חייב להיעשות בבתים בעלי שטחים פתוחים, מהם יפיק הכלב הנאה מרובה. כאמור לעיל, מעצם טיפוחו המסורתי כ”חולה-עבודה”, הוא משתעמם בקלות ולכן זקוק לפעילות רבה ולעבודה קבועה (אי הפעלת הקלפי תוביל לבעיות התנהגותיות) 

זן העבודה אינו זקוק לטיפוח רב, הודות לפרוותו הקשה והקצרה שאינה מצריכה סירוק או תספורת תכופים. טיפוח יעשה ע”י סירוק קל ועיסוי באמצעות מגבת. 

רחיצה צריכה להיעשות רק בעת צורך. הקלפי מתאים לגידול ילדים כאשר גדל הוא יחד עמם. כמו כן ובאותו אופן, הוא מתאים לחיים משותפים עם חיות אחרות, אותם אף ינסה לרעות. הקלפי משמש גם ככלב שמירה מצוין, מעצם היותו כל הזמן בתנועה.

הגזע שימש במקור ועודו משמש ככלב רועים היכול לעבוד תחת מאמצים רבים, אף בתנאי טמפרטורה קיצוניים. 

נאמר כי קלפי טוב אחד שווה לגברים רבים, במיוחד באזורים הרריים ועל פני שטחים נרחבים. למרות גודלו, זהו כלב המסוגל לעבוד עם בקר, צאן, עופות, איילים וכו’ 

מזון מומלץ גזע הקלפי אוסטרלי  

חנות המזון שלנו

תפריט נגישות